Katlakalna evaņģēliski luteriskā baznīca Ķekavas novadā, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, pamazām atgūst savu spozmi. 30. jūnijā noslēdzas baznīcas restaurācijas pirmā kārta, bet līdz šā gada beigām iecerēts to atjaunot pilnībā.
Pagājušajā gadā Katlakalna evaņģēliski luteriskā draudze iesniedza pieteikumu projektam "Atbalsts kultūras pieminekļu privātīpašniekiem kultūras pieminekļu saglabāšanā un to sociālekonomiskā potenciāla efektīvā izmantošanā" atklātas projektu iesniegumu piektās atlases kārtas ietvaros ar projektu "Katlakalna evaņģēliski luteriskās baznīcas plašākas pieejamības sabiedrībai un sociālekonomiskas izmantošanas palielināšana", lai veiktu logu un durvju restaurāciju, kā arī baznīcas pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Šo projektu atbalstīja Latvijas Republikas Kultūras ministrija, un šā gada februārī no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas un Ķekavas novada būvvaldes tika saņemtas visas nepieciešamās atļaujas logu un durvju restaurācijas darbiem, kurus veica celtniecības kompānija SIA "P.M.G." un būvuzraudzības firma SIA "Riga Business Agency". Turklāt zīmīgi, ka logu un durvju restaurācijai izdevās iegūt 45,37 tūkstošus eiro no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem.
Restauratori maksimāli centās saglabāt logu un durvju esošo materiālu un tikai vietās, kur koku bija skarusi trupe vai mehāniski bojājumi, atsevišķas detaļas tika protezētas, piemeklējot kvalitatīvu līdzīga vecuma kokmateriālu. Galvenais nosacījums bija saglabāt vēsturiskos materiālus, bet jaunas detaļas veidot atbilstoši 220 gadus seniem dizaina principiem.
Restaurācijas darbu vadītājs Dins Kopštāls stāsta, ka logi, kas nonāca restaurācijā, bija ļoti dažādi. Gan tik ļoti bojāti, ka tos vairs nevarēja restaurēt un vajadzēja izgatavot jaunus, gan arī tik labi saglabājušies, ka vajadzēja tikai noņemt krāsas kārtu un apstrādāt. Jaunus logus izgatavot, protams, ir vieglāk, jo restaurācija ir laikietilpīgāks process, kas prasa gan vēsturisku izpēti, gan arī īpaši piemeklētu materiālu, kas vecuma ziņā ir vienaudzis ar restaurējamo objektu.
Īpašu restauratoru uzmanību piesaistīja 220 gadus vecie logu stikli, kuri nav ideāli gludi un kuros ir gaisa burbulīši. Arī vecos stiklus maksimāli saglabāja, bet saplīsušo vietā piemeklēja attiecīga vecuma stiklus.
Vienlaikus ar logu un durvju restaurāciju norit arī pašas baznīcas restaurācijas darbi, sākot no jumta, baznīcas iekštelpu un ārsienu restaurācijas, beidzot ar altārgleznas un ērģeļu restaurāciju. Šie baznīcas atjaunošanas darbi ilgs līdz 2015. gada beigām un to aptuvenās izmaksās ir 800 tūkstoši eiro. Visas šīs restaurācijas izmaksas tiks segtas no draudzes līdzekļiem.
Katlakalna baznīcu atklāja 1794. gada 9. jūlijā (pēc vecā stila – 20. jūlijā), un tā ir viena no retajām rotondas tipa baznīcām Latvijā. Daudzkārt salīdzināta ar Romas Panteonu – tajā skaidri saskatāma atbilstība antīkajām būvformām, kas ir pamats klasicisma arhitektūrai. Tā ir salīdzinoši neliela, tās diametrs ir 18 metri.
Katlakalna baznīcas plānojumā atklājas slavenā arhitekta Kristofera Hāberlanda formas izjūtas apvienojums ar izteiktu prakticismu. Baznīca izceļas ar racionālu, luterāņu konfesijas vajadzībām atbilstošu telpas plānojumu – baznīcas soli izvietoti puslokā ap altāra daļu.
Amfiteātra princips solu organizēšanā nodrošina labu baznīcas centrālās daļas – altāra – uztveramību praktiski no jebkuras vietas baznīcā. Tā ir rotondas tipa baznīcu priekšrocība salīdzinājumā ar citu tipu baznīcām. Šajā ziņā skaidri atklājas K. Hāberlanda racionālisms, projektējot klasicisma stila kulta celtni. Būvējot baznīcu, K. Hāberlands izmantoja vienu no vācu arhitektūras teorētiķa K. Šurma izstrādātajiem luterāņu kulta celtņu paraugiem.
Anita Freiberga
Ķatlakalna ev. lut. daraudzes padomes locekle
30.06.2015.