Novembrī filma "Melānijas hronika" arī Ķekavas novadā

Novembra mēnesī, kinopunktos visā Latvijā tiks demonstrēta latviešu režisora Viestura Kairiša spēlfilma “Melānijas hronika“.  Tas ir stāsts par rakstnieces Melānijas Vanagas (1905–1997) izsūtījuma ceļu Sibīrijā. Filma tapusi pēc Melānijas Vanagas atmiņu romāna “Veļupes krastā” motīviem.

 

Filmas garums: 2h

Vecuma ierobežojumus 12+

Filmu studija: Mistrus media

Filmas treileris: https://vimeo.com/184832410

 

 

Ieeja: EUR 2,00

 

 

Filma ir patiess vēstījums par cilvēcības brīnumu, gara plašumu un ciešanu pilnajiem likteņiem Latvijas nācijas lielākajā traģēdijā. Tas ir stāsts par latviešu sievietēm, kurām bija jācieš, jāizdzīvo un jāpārdzīvo, lai vēlāk dzīvotu Latvija.

 

Agrs 1941. gada 14. jūnija rīts, PSRS okupētā Latvija. Varas pārstāvji iebrūk Melānijas un viņas vīra, neatkarīgās Latvijas laikraksta galvenā redaktora, Aleksandra mājoklī, liek modināt astoņgadīgo dēlu Andreju un kāpt kravas mašīnā. Stacijā vīrieši tiek šķirti no ģimenēm. Šajā dienā padomju vara deportēja aptuveni 17 000 cilvēku Latvijā (nākamais deportāciju vilnis Latviju skāra 1949. gada martā).

 

Deportētos ved uz Sibīriju lopu vagonos. Melānijai un viņas dēlam vispirms ir jāizdzīvo – trīs nedēļu ilgajā braucienā līdz nomaļajam Tjuhtetas ciemam, pirmajos mēnešos svešajā vidē, badā un slimībās, bet pēc tam – jādzīvo. Jāsamierinās un jāpieņem jaunā dzīve, kurā itin visam, šķiet, ir zudis pamats un pamatojums. Kādu tas noved līdz sabrukumam, Melāniju līdz apziņai, kurā “skan tikai viena stīga – cerība.” Un arī līdz piedzīvotā detalizētiem pierakstiem, kas vēlāk veido apjomīgu literāru darbu par Sibīrijā pavadītajiem 16 gadiem. 

 

Saglabāt cerību, saglabāt tādu cilvēku sevī, kurš ir stiprāks par badu, aukstumu, nežēlību, pat par nāvi, un ir spējīgs uzņemties atbildību par līdzcilvēku, palīdzēt citiem, – tāds ir Melānijas Vanagas pašas, viņas atmiņu un arī šī kinofilmas par Melāniju Vanagu apliecinājums gaišajam pasaulē, gaišumam katrā no mums.

 

Režisors – Viesturs Kairišs; lomās - Sabine Timoteo, Guna Zariņa, Maija Doveika, Baiba Broka, Lilita Ozoliņa, Astrīda Kairiša, Ivars Krasts.

 

 

  Drukāt